Dylematy Polaków.

Po otwarciu w maju 2011 r. niemieckiego rynku pracy, wielu Polaków pracujących do tej pory w Wielkiej Brytanii, zdecydowało się poszukać zatrudnienia bliżej swojego domu. Niestety wielu z nich nie znalazło odpowiedniego zajęcia, ze względu na fakt, iż niemiecki rynek pracy skoncentrowany jest bardziej na poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników ( informatyków, personel medyczny tj, lekarzy, pielęgniarki jak i sprzedawców oraz rzemieślników. Zjawisko to można było zaobserwować na targach pracy zorganizowanych w Niemczech.  Przybyło na nie ponad tysiąc osób, a tylko kilkuset dopasowało ofertę do swoich umiejętności i doświadczenia. Według obliczeń Instytutu Badawczego Federalnej Agencji Pracy, w Niemczech dostępnych jest około milion miejsc pracy, ale skierowane są one tylko do określonych branż i stanowisk. Polacy wyjeżdżający do Niemiec często błędnie uważają, że wystarczy tylko znajomość języka angielskiego. Na miejscu okazuje się, żę wymagana jest znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Dlatego też wielu z nas nie znajduje dla siebie odpowiedniego zajęcia.

 

Inaczej jest w Wielkiej Brytanii.  Tutaj często można znaleźć zatrudnienie, nie znająć języka. Pracodawcy brytyjscy dają zatrudnienie, które nie wymaga znajomości języka angielskiego. Z upływem czasu, taka osoba zaczynać lepiej władać językiem angielskim, ceniona jest za pracowitość i awansuje na wyższe stanowisko. Polacy cenieni są na Wyspach za elastyczność, dokładność oraz za zdolności organizacyjne. Dzięki takiej opinii, Polacy przyjeżdżający do UK, którzy znają język, mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy od razu. Otrzymują wysokie stanowiska a nawet zakładają własne firmy.

 

 

Kryzys ekonomiczny jaki dotknął świat, był nieco łaskawszy dla Wielkiej Brytanii. Ludzie nie tracili masowo prac, tak jak w przypadku innych krajów. Pomimo tego, niektórzy z nas stracili pracę w fabrykach czy na budowach. Wielu ma obawy przed wyjazdem do pracy i woli pozostać w swoim kraju. W Wielkiej Brytanii jest bardzo dobra opieka socjalna. Rok rocznie kraj ten wydaje na usługi socjalne miliony funtów. Usługi te obejmują również cudzoziemców, którzy zatrudnieni są na terenie tego kraj. Tak więc, jeżeli ktoś stracił właśnie pracę, może ubiegać się o zasiłki, które są na tyle wystarczalne, aby móc przeżyć do czasu znalezienia kolejne pracy.

 

Polacy, którzy wybiorą niemiecki rynek pracy, mówią, że tutaj przynajmniej jest bliżej do polskiej granicy. Wystarczy wsiąść do samochodu i za kilka godz będzie się u siebie w kraju. Nie to co w Wielkiej Brytanii.

 

Jednak decydując się na wybór któregoś z tych krajów, nie można brać pod uwagę tylko i wyłącznie wysokości zarobków. W Niemczech oprócz tego, można zrobić również karierę zawodową, tyczy się to głównie osób wykształconych. Natomiast w Wielkiej Brytani można znaleźć zatrudnienie w wielu zawodach, często jednak poniżej kwalifikacji. Ci bardziej ambitni chętniej wyjeżdżają do Niemiec. Ale to nie znaczy że w Anglii nie ma szans na zrobienie kariery zawodowej.

 

 

Copyright © 2018 Praca w Anglii. All Rights Reserved.